verze pro tisk

Průtokové ohřívače vody do koupelny

Mnoho domácností pro ohřev vody v koupelně využívá průtokových ohřívačů. Jedině díky nim mohou mít teplou vodu při koupání či mytí k dispozici prakticky okamžitě. Průtokové ohřívače se dle typů a značek v mnohém liší, v následujícím článku sdělíme pár rad, kterými bychom se při jejich výběru měli řídit.

Průtokové ohřívače vody do koupelny

Plynové a elektrické průtokové ohřívače

Průtokové ohřívače mohou být plynové či elektrické. V případě, že v koupelně nemáme zdroj elektrické energie, padá jasná volba na plynový průtokový ohřívač. Zde je nutné mít napojení na rozvod plynu. Plynové průtokové ohřívače je nutné odborně instalovat tak, aby nedošlo k bezpečnostnímu riziku. Klasické elektrické průtokové ohřívače oproti tomu můžeme zapojit zcela sami.

Parametry ohřívače

Při výběru průtokového ohřívače do koupelny berme v potaz především jeho výkon. Při menší spotřebě teplé vody si vystačíme i s ohřívačem o výkonu 10 kW. Dále je potřeba se zaměřit i na další parametry, jakými jsou možnosti ovládání a regulování teploty, tepelné ztráty zařízení, údržba, bezpečnost provozu a v neposlední řadě také celkové rozměry.

Plynový průtokový ohřívač produkuje zplodiny. Je tak potřeba odvádět spaliny. Platí přitom výjimka, kdy malý plynový ohřívač ( do 10 kW), který je umístěn v místnosti o rozměrech alespoň 20 m3, nemusí být odkuřován.

Při výběru průtokových ohřívačů je poměrně zásadní také doba, po kterou se voda ohřívá. Zatímco u plynového ohřívače je tekoucí voda zahřátá během několika málo vteřin a poté již není třeba čekat na další ohřev, u elektrického ohřívače musíme počítat s tím, že v závislosti na jeho výkonu a objemu bude omezena okamžitá spotřeba teplé vody. Malé průtokové ohřívače dokáží ohřát zhruba kolem šesti litrů teplé vody ( třicet stupňů Celsia) za minutu.

Ohřívače se zásobníkem vody

Dobrou volbou jsou i speciální průtokové ohřívače, které mají zásobník. Díky tomu je možné odebírat teplou vodu v mnohem větším množství.

Průtokové ohřívače jsou primárně určeny pro koupelny, mohou nicméně najít využití i v kuchyních či dalších místnostech, kde je potřeba přísunu teplé vody.

Reklama

[Nahoru ↑]