verze pro tisk

Rekonstrukce koupelen a bytových jader: Na co se připravit?

Koupelna není pouze místo pro vykonání očisty, ale také prostor relaxace. Koupelna také často plní funkci i prádelny.

Plánujeme rekonstrukci

Koupelna a WC nám slouží každý den a po rekonstrukci očekáváme, že budou sloužit desítky let. Proto bychom přípravu na rekonstrukci neměli podcenit a uvažovat v dlouhodobém horizontu. Při celkové rekonstrukci se snáze vyřeší i problémový detail, který by pak bylo v budoucnu nutné draze opravovat. Z tohoto důvodu bychom neměli šetřit na materiálu ani na kvalitě řemeslné práce.

Pro rodiny s dětmi jsou výhodnější koupelny s vanou, protože se děti rády koupají. Naopak stárnoucí rodina by měla uvažovat spíše o sprše, ve které se snadno umyje i starší člověk, který má zhoršenou pohyblivost.

Sprchový kout je také vhodný do menších koupelen a bytových jader, kam by se vana nevešla, nebo zabírala nadměrně velký prostor.

V neposlední řadě bychom si měli vytvořit představu o vybavení koupelny nábytkem. Pokud chceme prát v koupelně, tak bychom již před rekonstrukcí měli uvažovat o budoucím umístění pračky, či sušičky.

Další významný prvek koupelen je způsob vytápění a osvětlení. Vytápění koupelen již běžně zajišťuje žebříkové topení, ale setkáváme se i s topnými panely a vyhřívanou podlahou. Plné osvětlení koupelny zajistí vhodně zvolená svítidla zabudovaná do sádrokartonových podhled.

Důležitou složkou koupelny jsou obklady stěn a podlahy. Obklady jsou k dispozici v různých barvách i materiálech ( od keramiky po přírodní kámen ). Typ zvolených obkladů může velmi výrazně ovlivnit celkovou cenu rekonstrukce.

Rekonstrukce koupelny je odborná práce, kterou bychom měli svěřit specializované stavební firmě. Nedodržení pracovních postupů, nebo nevhodné provedení rekonstrukce Vás může přijít na velké peníze. Výhodnější je proto problémům předcházet a nechat práci na odborníky.

Rekonstrukce koupelen

Koupelny rodinných domů umožňují větší stavební zásahy, jak bytová jádra. Tyto koupelny nejsou standardizované, a proto je každá rekonstrukce koupelny originální. Před rekonstrukcí je vždy nutné zjistit vedení trubek a elekroinstalace. Důležité je také rozlišit nosné stěny, které se nesmí bourat, ani narušovat.

Rekonstrukce bytových jader

Bytové jádro označuje standardizovanou koupelnu a WC, které nacházíme v bytových domech a panelácích. Stěny bytového jádra jsou většinou vyráběné z překližky, nebo umakartu. Rekonstrukce bytového jádra je vždy omezena možnostmi konkrétního typu jádra.

Při rekonstrukci bytového jádra lze propojit WC a koupelnu a tak získat více prostoru. Pokud to typ jádra dovolí, tak je možné posunout i stěny směrem do chodby a tím opět zvýšit velikost koupelny a WC. Nosné stěny jsou víceméně již vymezené typem jádra.

Reklama

[Nahoru ↑]