verze pro tisk

TZ: Jaké nové trendy ovládají české koupelny?

Minimalismus nebo bohaté zdobení? Jemné tóny nebo pestrost a výrazné barvy? Čisté linie nebo vzory a nápadité dekorace? Výběr je opravdu široký, ale co je právě nyní nejvíce trendy?

TZ: Jaké nové trendy ovládají české koupelny?

To prozradil letošní ročník veletrhu obkladů, dlažeb a koupelnového vybavení Cersaie 2013 v italské Bologni. Inspiraci tu načerpala i společnost Keramika Soukup, která řadu zajímavých novinek nyní promítne do nabízeného sortimentu a přinese je tak zákazníkům do České republiky.

„Veletrhu letos opět dominovaly designy dřev a kamenů, objevily se zajímavé série v retro a vintage stylu, velkoformátové dlažby až do velikosti 150x300 cm, dále pak materiály v síle střepu 2 cm nebo naopak velmi tenké v tloušťce pouhých 3 mm, které lze použít na stávající podklad.

Lesklé povrchy

U koupelnových obkladů nadále zůstává trendy lesklý povrch, avšak spíše tlumené pastelové odstíny, doplněné nápaditými dekoracemi,“ shrnuje Petra Šroubková, produktová manažerka Keramiky Soukup.

Kousek přírody v interiéru

Hitem posledních let, který bude přetrvávat i nadále, jsou přírodní materiály a jejich neuvěřitelně věrné imitace.

Ve svých domovech, což jsou často byty a domy obklopené rušným městem sotva s malým kouskem zeleně opodál, lidé chtějí cítit dotek přírody a nechat se jí inspirovat. Oblíbené je proto dřevo i kámen.

Ale protože tyto přírodní materiály mají své nevýhody, kloní se častěji k imitacím v podobě keramických obkladů a dlažeb. A to nejen v koupelnách, ale stále častěji i v obývacích pokojích a ložnicích.

„Dřevo a kámen má neoddiskutovatelné estetické vlastnosti, avšak technické parametry jsou do jisté míry limitující. Ne všude je můžeme použít, a tak výrobci keramiky přicházejí s ideálním řešením.

Neustále vyvíjejí nové technologie glazování, v posledních třech letech hojně využívají digitální tisk. Díky němu dokážou vytvořit zcela identickou kopii jakékoli předlohy, například kamene a dřeva. Dokonale se tak propojí estetické vlastnosti těchto přírodních materiálů s vynikajícími technickými vlastnostmi keramiky,“ uvádí Petra Šroubková.

Jak předvedli výrobci na letošním veletrhu, imitace jsou stále dokonalejší a nabídka bohatší. „Trendem je jemné barevné ladění místnosti, často v tón v tónu. Když takto sladíme dlažbu na podlaze a obklady stěn, získáme příjemný a útulný interiér, který můžeme vyzdobit zajímavým prvkem. Třeba volbou metalického povrchu, nápaditou dekorací či netypickou mozaikou, jak ve své nové sérii Lamiera předvedl výrobce La Faenza,“ dodává Petra Šroubková.

Dalším jednoznačným trendem je neustálé zvětšování rozměrů obkladů a dlažeb. Přestože to každý rok vypadá, že již bylo dosaženo maxima, výrobci v dalším ročníku Cersaie vždy překvapí.

Letos zaujala série Soleras 170 výrobce ABK, který představil vylepšenou verzi již existující kolekce v designu dřeva, a to v neuvěřitelné délce 170 cm.

„Nabízí se otázka, jak dlažbu této délky vůbec instalovat. Překvapivě to není nikterak komplikované. Díky speciální výrobní technologii se jedná o pružný materiál, který kombinuje keramiku a laminát a který má autonivelační schopnost. Jinými slovy, díky speciálnímu pružnému střepu jednotlivé kusy dokonale přilnou po celé ploše k lepidlu. Pokud by byla takováto dlažba vyrobena tradiční metodou, s velkou pravděpodobností by ji nebylo možné vůbec položit,“ doplňuje Petra Šroubková.

Mezi velkoformátové obklady v dekoru dřeva zamířil také italský výrobce Marazzi, který se pochlubil sérií TraverkChic s délkou 150 cm. S touto kolekcí navazuje na úspěšné série Treverk, TreverkHome a Planet.

Kromě designu dřeva stále letí také imitace přírodního kamene, ať již v podobě klasického kamene, drobných oblázků nebo luxusního mramoru ve vysokém lesku. Velký ohlas zaznamenávají nové dekory s kresbou připomínající písečné duny.

Atypické obklady a dlažba s dekorem

S unikátní novinkou s příznačným jménem Metalskin, se kterou bude každý interiér vypadat originálně, přišel španělský výrobce Peronda.

Designéři popustili uzdu své fantazii a vznikly tak zcela atypické obklady a dlažba s dekorem, na kterém se objevují slisované vozy i včetně starých poznávacích značek.

Dřevo do domácího spa?

Dřevo se do koupelen a domácího spa příliš nehodí, protože mu vlhké prostředí neprospívá. Proto je stále oblíbenější keramika, která ho věrně napodobuje a přitom je dokonale odolná proti působení vody.

Kapky se do ní nevpíjí a snadno se setřou. Do domácích lázní se hodí například série Vintage, která tak věrohodně imituje povrch starého dřeva, že se téměř nedá poznat, zda jde o skutečné dřevo nebo keramiku.

Oblíbené retro a vintage styl

Architektura předminulého a počátku minulého století je velkou inspirací nejen pro novodobou výstavbu, ale také pro interiérový design. Retro a vintage styl se nyní promítá do mnoha odvětví, pracují s ním umělci, designéři i módní návrháři. Ani obklady a dlažby nejsou výjimkou

„Zajímavé kombinace moderny a dob minulých vytvářejí působivou atmosféru, která na nás z takto zařízených místností doslova dýchne. Tento styl přináší ověřené a oblíbené prvky propojené s modernou a funkčností. Interiér pak plně odpovídá rytmu života 21. století, a přitom umí vyvolat pocit klidného a útulného domova s drobným náznakem příjemné nostalgie,“ popisuje Petra Šroubková z Keramiky Soukup.

Inspiraci minulostí nezapřou ani podlahy a obklady série Bohéme, Revival a Twenties od výrobce Recer. Jemně tónované dekory oživí jak podlahu, tak stěny.

„Ačkoli si můžeme myslet, že tento styl tu už byl a měli bychom tedy vědět, jak jej do interiéru zakomponovat, neměli bychom příliš experimentovat. Výrazné dekorace retro stylu na obkladech stačí doplnit třeba několika zajímavými nábytkovými solitéry a interiér okamžitě dostane nový rozměr,“ radí Petra Šroubková.

Tisková zpráva Crest Communications, a.s

Reklama

[Nahoru ↑]