verze pro tisk

TZ: Trendy v obkladech a dlažbách pro rok 2013: Návrat k přírodě

Koupelna je dnes převážně místem relaxace a odpočinku. Místem, kde odkládáme každodenní starosti a čerpáme novou energii. Tomu odpovídá i její celkové ladění a vybavení, které často souzní se stylem zařízení ostatních místností interiéru. Díky pestrosti nabídky si dnes vybere opravdu každý, dovoleno je téměř vše.

TZ: Trendy v obkladech a dlažbách pro rok 2013: Návrat k přírodě

Vyznavači minimalismu často sáhnou po elegantní šedé či po nestárnoucí černobílé kombinaci, příznivci industriálního stylu po imitaci betonu, nostalgické duše po aktuálním trendu retro a romantici svůj domov zařídí třeba v zámeckému duchu. Mnohé z nás jistě uchvátí také hit posledních let – neuvěřitelně věrné imitace přírodních materiálů.

Chtěli byste mít v koupelně krásnou dřevěnou podlahu, ale bojíte se vlhkého prostředí? Láká vás těžko opracovatelný kámen? Toužíte po drahém luxusním mramoru? To vše si dnes již můžete dopřát v podobě keramických obkladů a dlažeb zcela věrně napodobujících přírodní materiály.

Je to dřevo? Není to dřevo?

„Dřevo, mramor, kámen - tyto materiály jsou využívány především jako stavební suroviny, ale pro své estetické vlastnosti se zároveň staly nedílnou součástí moderní architektury. Výrobci vyvinuli a začali používat moderní technologii glazování pomocí digitálního tisku. Tato metoda funguje na principu tisku fotografií pořízených digitálním fotoaparátem, čímž lze vytvořit zcela autentické kopie jakéhokoliv typu kamene, mramoru, travertinu, dřeva a dalších předloh. Imitace je tak přesvědčivá, že už ani na dotek pomalu nepoznáte, zda jde o dřevo či keramiku,“ vysvětluje Jana Líkařová, manažerka strategického nákupu a marketingu společnosti Keramika Soukup.

Za trendem imitování stála právě myšlenka nahradit ne příliš vhodné materiály keramikou. Voda a vlhko totiž dřevu dvakrát neprospívají a kámen je zase složité opracovat na pravidelné a stejně široké dlaždice. Díky technologii digitálního tisku, která umožňuje vytvářet opravdu věrné kopie, se ale nakonec z tohoto původně provizorního řešení stal samostatný trend, o který neustále stoupá zájem.

Netypická, avšak originální je koupelna s obklady v dekoru zkamenělého dřeva. Ukázkou může být sérii Fossil italského výrobce ABK. Populárním je také design napodobující pohledový beton, který se ideálně hodí především do industriálněji laděných interiérů.

Obklady i dlažby rostou

Luxusní mramor ve vysokém lesku imituje například kolekce Museum od španělského výrobce Peronda. Na první pohled zaujme jedinečnými barvami a neopakovatelnou kresbou. Navíc nabízí velkoformátové dlažby v rozměru 60x60 a dokonce i 60x120 cm. „Právě zvětšování již tak velkých formátů je další ze současných hitů. V minulých letech se zdálo, že dosažení rozměru 60 x 60 cm bude konečné.

Neustálý technologický pokrok však umožňuje jít ještě dále, a my tak můžeme již poměrně běžně nabízet obklady s délkou přesahující jeden metr,“ dodává Jana Líkařová. Tradiční koupelnové obklady vůbec prošly velkou proměnou. Na rozdíl od let minulých dominují nad čtverci protáhlé obdélníky, nejčastěji v rozměrech 20x50, 25x60, 25x70 a 30x100 cm.

Obklady s imitací se nevyužívají jen v koupelnách, ale stále častěji pronikají i na stěny ostatních obytných místností: do ložnic, obývacích a dětských pokojů.

Návrat do minulosti

„Interiérový design je jako „živý organismus“, který se neustále vyvíjí. Nechává se ovlivňovat zejména uměním a módními trendy. Oblíbené se proto v poslední době stejně jako v oblékání stává retro. Návrat do let minulých, honosnost, zdobnost a netradiční pojetí v téměř zámeckém stylu je přesně to pravé pro romantické duše. Zdařilým příkladem je série Vendome italského výrobce La Faenza. Typické kazetové obložení stěn v kombinaci s variací tapetových vzorů a zdobných dekorů promění koupelnu v elegantní dámský budoár,“ říká Jana Líkařová.

Rozkvetlá louka v koupelně

Vedle letos nešlápneme ani volbou florálních prvků. Motivy z přírody navíc napomáhají koupelnu ještě více vnímat jako oázu klidu, relaxace a nejen tělesné, ale i duševní hygieny. Květinová dekorace může tvořit jediný pozornost poutající prvek v jinak barevně čistém interiéru. Velmi populární jsou však také drobné kytičky na ozdobných listelách či na obkladech tvořících třeba stěnu sprchového koutu či vyplňujících prostor nad vanou.

I šedá umí být zajímavá

Ač vzhledem k oblíbenosti přírodních materiálů převládají jemné, neutrální a převážně teplé odstíny, z hlediska barevnosti je povoleno téměř vše. Pestrou paletu sytých a pastelových tónů v lesku a matu doplňuje nestárnoucí klasika černé a bílé, oblíbená je ale i čistě bílá jako dominující prvek. Čím dál více se prosazuje také vysoce elegantní šedá. Černá a šedá barva sice na někoho mohou působit ponuře, ale při správné kombinaci s ostatními barvami a jednotlivými prvky umí vykouzlit moderní a svěží koupelnu.

Elegantní bílá jako dominantní prvek ozvláštněná pouze jemnou mozaikou a obklady se světle šedým dekorem, vše doplněno kontrastními doplňky.

„Přestože jsou mozaiky lehce na ústupu, stále plní společně s dekory a listelami funkci ozvláštňujících prvků, které v povedené kombinaci dokážou místnost rozzářit. Dekorace v podobě prořezávaných obkladů geometrických tvarů ocení zejména ti, jejichž cílem je dosáhnout minimalistického designu s čistými a transparentními liniemi,“ uzavírá téma letošních koupelnových trendů Jana Líkařová.

Reklama

[Nahoru ↑]