verze pro tisk

Ve starém panelovém bytě je vhodné provést důkladnou rekonstrukci bytového jádra

Ve starších panelových bytech si často jejich majitelé stěžují na nepohodlí. Vzhledem k tomu, že mnohé panelové domy jsou staré již několik desítek let, nevyhovují současným moderním parametrům. Otázka celkové rekonstrukce domu je spíše na jejích majitelích či družstvech, vlastní byt si však můžeme zrekonstruovat sami. Nejdůležitější a možná i nejnáročnější je rekonstrukce bytového jádra.

Ve starém panelovém bytě je vhodné provést důkladnou rekonstrukci bytového jádra

Umakart je zastaralým materiálem, který v moderním panelovém bytě nemá co dělat

V klasických panelových bytech se dodnes můžeme setkat se starými umakartovými jádry. Ta jsou z dnešního pohledu již naprosto nevyhovující. Umakart je nekvalitním materiálem, který krom jiného nemá dobré izolační a protihlukové vlastnosti a rovněž není příliš odolný.

Typickou situací, kterou znají snad všichni obyvatelé starších panelových domů, je to, že hluk od sousedů “díky” umakartovému jádru v bytě slyšíme snad všechny hluky od sousedů v celém domě. Rekonstrukce bytového jádra tak obvykle směřuje právě k odstranění umakartu a jeho nahrazením jinými materiály. Nejvhodnějším materiálem pro rekonstrukci jádra jsou přitom takzvané pórobetony. Ty mají krom lepších protihlukových vlastností výhodu i například v tom, že dokáží absorbovat přebytečnou vlhkost, která se v bytě v daném okamžiku nachází.

Provádění rekonstrukce bytového jádra

Rekonstrukce bytového jádra je poměrně náročnou stavební prací. Jako majitelé bytu musíme počítat s tím, že byt bude minimálně několik dní během rekonstrukce prakticky neobyvatelný.

Během prací dochází nejprve k odstranění starého jádra z umakartu, demontáži zařizovacích předmětů.

Následně jsou vyřezány nové otvory do panelu, je vyzděno nové jádro, provedeny nové rozvody elektřiny, vody a odpadů. V konečné fázi pak dochází samozřejmě i k nanesení nové omítky, položení obkladů a dlažeb a případně i vykonání dalších prací, které si na základě návrhu objednáme.

Rekonstrukce bytového jádra je natolik náročná, že se do ní asi jen těžko pustíme sami, mnohem efektivnější je zavolat si na pomoc zkušenou firmu, která se na rekonstrukce bytů a bytových jader specializuje.

Reklama

[Nahoru ↑]