verze pro tisk

Sprchové kouty: Tvary, které jsou běžně k dostání

Sprchové kouty se staly běžnou součástí koupelen v mnoha domácnostech. Často nahrazují klasickou vanu, která zabírala příliš mnoho prostoru.

Sprchové kouty: Tvary, které jsou běžně k dostání

Sprchový kout je oproti tomu mnoha méně náročný na prostor. Z tohoto důvodu k jeho instalaci přistupují zejména majitelé bytových jednotek v panelových domech.

Ve větších koupelnách pak samozřejmě mohou být obě varianty zároveň, tedy sprchový kout i vana. Jednou z věcí, o nichž musíte přemýšlet před tím, než si pořídíte sprchový kout, je jeho velikost a tvar.

Sprchové kouty na míru

Sprchové kouty lze v zásadě realizovat v jakémkoliv tvaru, pokud si je objednáte přímo na míru u konkrétního výrobce. Zpravidla si však lidé pořizují sprchové kouty v obchodech. Tam mají obvykle čtyři základní tvary.

Čtvercový tvar

Klasikou jsou čtvercové sprchové kouty, které tedy mají všechny strany půdorysu stejně dlouhé. Tento typ koutů je ideální do koupelen, které mají pravidelné rozměry.

Lze je díky tomu umístit do jakékoliv části místnosti, samozřejmě v závislosti na tom, kde je nainstalován přívod vody a odpad.

Nejběžnější variantou je čtvercový sprchový kout 90x90, do menších koupelen se pak hodí spíše kout 80x80cm.

Obdélníkový tvar

Za klasiku se stejnými vlastnostmi jako čtvercové kouty lze považovat i obdélníkové varianty.

Nejčastěji v obchodech narazíte na rozměry 100x80 centimetrů, případně pak větší variantu, která má rozměry 120x80cm. Rovněž obdélníkové sprchové kouty jsou přirozeně vhodné do místností s pravidelnými rozměry.

Pětiúhelníkový a čtvrtkruhový tvar

Méně využívané jsou pak další dvě varianty- pětiúhelníkové a čtvrtkruhové sprchové kouty. Jejich velkou výhodou je však to, že jsou nejméně náročné na prostor. I přesto se v nich dá celkem dobře vysprchovat, což je samozřejmě nejdůležitější.

I zde platí, že jsou nejvíce oblíbenými varintami sprchové kouty 90x90.

Do koupelny, ze které chcete udělat zcela jedinečný a moderní prostor, pak klidně zvolte pětiúhelníkové sprchové kouty. Ty rovněž nabízejí dostatek prostoru.

Na závěr je potřeba zmínit, že sprchové kouty se liší nejen dle tvaru, můžete vybírat varianty s vaničkou či bez ní, výběr by měl probíhat také dle materiálů, z nichž jsou jednotlivé části sprchového koutu vyrobeny, v neposlední řadě pak také podle systému dveří.

Foto: levna-koupelna.cz

Reklama

[Nahoru ↑]