verze pro tisk

Jak nalepit obklady do koupelny?

Rozhodnete-li se nalepit obklady svépomocí, tak budete potřebovat několik užitečných rad. Tato práce vyžaduje znalosti a zdatnost, pojďme se podívat na základní fakta.

Jak nalepit obklady do koupelny?

V současné době jsou velmi populární velké obklady. Právě ony musí být lepeny na speciální plochu, která se nazývá tekuté lóže. Pokud se rozhodnete pro trendy velké obklady, tak se s touto technikou určitě setkáte. Naopak majitelé menších obkladů si poradí jinou technikou.

Nanášení lepidla

Poté co vyberete správné lepidlo (pro váš podkladový materiál a obklady) je nutné myslet na několik faktů. Přiměřené množství lepidla nanášíme vždy na suchou, čistou keramiku a na podkladovou plochu. Mnoho lidí používá příliš mnoho lepidla a to v dobrém úmyslu, myslí, že obklady budou lépe držet. Ovšem to je omyl, lepidlo správně nevytvrdne a obklady mohou opadat. Držte se tedy návodu a s lepidlem pracujte přiměřeně.

Pozor si dávejte i na „otevřený čas“. Jedná se několik minut, po které lze s lepidlem pracovat (nanášet ho). U kvalitních lepidel se otevřený čas pohybuje až kolem 30 minut, ovšem suché a teplé prostory tento čas znatelně zkracují.

Lepící metody

Existují tři základní lepící metody. Jedná se o tlustovrstvou, středněvrstvou a tenkovrstvou. Tlustovrstvá metoda je již překonaná, navíc vyžaduje velkou znalost pracovníků a cit pro rovinu. Pokládání probíhá do silné vrstvy malty bez předchozí úpravy podkladu. Tímto způsobem lze zakrýt velké nerovnosti.

Středněvrstvé a tenkovrstvé metody již vyžadují předchozí úpravu podkladu a speciální nátěr. Obklad se vkládá pouze do pětimilimetrové tloušťky lepícího lóže. Tenkovrstvá metoda je nepropracovanější a v současné době nejžádanější.

Na co si dát pozor

Koupelnu rozhodně přehnaně nevětrejte. Větráním se odpařuje voda, která je pro správné tvrdnutí důležitá.

S lepidlem pracujte ihned. Pokuste se ho co nejdříve zpracovat, aby nedošlo k jeho zatvrdnutí dříve, než to bude žádoucí. Zároveň se vyvarujte příliš velkých vrstev, držte se návodu.

Správně vyberte metodu. Například tenkovrstvá metoda udrží vaše keramické obklady nejenom na sádrokartonu, ale i na dřevotřísce, umělé hmotě a kovu. Navíc je tento způsob velmi rychlý.

Reklama

[Nahoru ↑]